Wittenberg's Chi Alpha Sigma Student-Athlete Honorary Inductees

The National College Athlete Honor Society was founded at DePauw University, Greencastle, Ind., in 1996, by DePauw head football coach and professor of kinesiology Nick Mourouzis. He recognized that many organizations honored top or elite athletes with high academic achievements, but none honored all participants of intercollegiate teams who were letterwinners of their sport and who maintained a high cumulative grade point average. Chi Alpha Sigma honors deserving student-athletes, their families, teams, athletics departments, and colleges in much the same way as Phi Beta Kappa honors scholastics.

Chi Alpha Sigma is the first national scholar-athlete society to honor those collegiate student-athletes who have excelled in both the classroom and in athletic competition. Chi Alpha Sigma recognizes college students who receive a varsity letter in their sport while maintaining a 3.4 or higher cumulative GPA throughout their junior and/or senior years.


Wittenberg’s 2016 Chi Alpha Sigma inductees

  • Samuel Archinal, class of 2017 from Grosse Pointe Park, Mich. (Soccer)
  • Parisa Bennett, class of 2017 from Chillicothe, Ohio (Tennis)
  • Aaron Blossey, class of 2017 from Rocky River, Ohio (Lacrosse)
  • Michaela Bowler, class of 2017 from Lake Bluff, Ill. (Field Hockey)
  • Sarah Brownell, class of 2017 from Oconomowoc, Wis. (Field Hockey)
  • Kate Burns, class of 2016 from Granger, Ind. (Soccer)
  • Joseph Crawford, class of 2017 from Arlington, Va. (Lacrosse)
  • Braden Crouse, class of 2017 from Cleves, Ohio (Swimming and Diving)
  • Kendall Farmer, class of 2017 from Gurnee, Ill. (Volleyball)
  • Stephanie Glass, class of 2017 from Chillicothe, Ohio (Cross Country/Track and Field)
  • Erin Hord, class of 2017 from Madison, Ohio (Cross Country/Track and Field)
  • Macy Hubbard, class of 2017 from Mason, Ohio (Golf)
  • Courtney Huck, class of 2017 from Decatur, Ill. (Volleyball)
  • Madeline Imler, class of 2017 from Fort Wayne, Ind. (Cross Country/Track and Field)
  • Laura Jansing, class of 2017 from Cincinnati, Ohio (Field Hockey)
  • Tyler Jeffers, class of 2016 from Jackson, Ohio (Football)
  • Morgan Jones, class of 2017 from Louisville, Ky. (Soccer)
  • Becca Joseph, class of 2017 from Toledo, Ohio (Lacrosse)
  • Emily Kahlig, class of 2017 from Coldwater, Ohio (Volleyball)
  • Brian Kissane, class of 2017 from Saline, Mich. (Football)
  • John Long, class of 2017 from Dublin, Ohio (Soccer)
  • Leah Markovich, class of 2017 from Delta, Ohio (Softball)
  • Josh Marks, class of 2017 from Bushey, England (Soccer)
  • Riley McDonald, class of 2017 from Dexter, Mich. (Basketball)
  • Hannah Meier, class of 2017 from North Muskegon, Mich. (Cross Country/Track and Field)
  • Brigid Morgan, class of 2017 from Ponte Vedra, Fla. (Swimming and Diving)
  • Amanda Morrall, class of 2017 from Geneva, Ill. (Cross Country/Track and Field)
  • Michelle Murray, class of 2017 from Pittsburgh, Pa. (Field Hockey)
  • Jon Osman, class of 2017 from Troy, Ohio (Cross Country/Track and Field)
  • Erica Precht, class of 2016 from Wauseon, Ohio (Swimming and Diving)
  • Camila Quiñones, class of 2017 from Westerville, Ohio (Volleyball)
  • Ethan Raines, class of 2017 from Maineville, Ohio (Cross Country/Track and Field)
  • Nick Rittenhouse, class of 2017 from Fort Wayne, Ind. (Swimming and Diving)
  • Bobby Saul, class of 2017 from Union, Ohio (Football)
  • Amy Schulz, class of 2017 from Waterloo, Ill. (Swimming and Diving)
  • Cal Slusarz, class of 2017 from Chesterland, Ohio (Baseball)
  • Maggie Smith, class of 2016 from Cincinnati, Ohio (Golf)
  • Rachel Tennison, class of 2016 from Canal Winchester, Ohio (Cross Country/Track and Field)
  • Brent Whitehead, class of 2017 from Dublin, Ohio (Lacrosse)
  • Mark David Wright, class of 2017 from Westerville, Ohio (Golf)

Wittenberg’s 2015 Chi Alpha Sigma inductees

  • John Chaney, class of 2015 from Gates Mills, Ohio (Golf)
  • Thomas Chuna, class of 2016 from Kettering, Ohio (Swimming and Diving)
  • Tyler Compston, class of 2016 from Springfield, Ohio (Football)
  • Brandon Cottman, class of 2016 from Franklin, Ohio (Track and Field)
  • Zoe Curry, class of 2016 from Milford, Ohio (Soccer)
  • Becah Delp, class of 2016 from York, Pa. (Track and Field)
  • Sara Ellis, class of 2016 from Grosse Pointe Farms, Mich. (Lacrosse)
  • Sarah Ellis, class of 2016 from Grove City, Ohio (Cross Country/Track and Field)
  • Emma Ficke, class of 2016 from Cincinnati, Ohio (Softball)
  • Kristina Fultz, class of 2016 from Batavia, Ohio (Volleyball)
  • Kaylee Gialamas, class of 2016 from Willoughby, Ohio (Soccer)
  • Dennis Gleason, class of 2016 from Columbus, Ohio (Tennis)
  • Megan Heitkemper, class of 2016 from Maineville, Ohio (Cross Country/Track and Field)
  • DJ Inman, class of 2015 from New Albany, Ohio (Cross Country)
  • Bryanna Jay, class of 2016 from Girard, Ohio (Volleyball)
  • Jessica Jeffries, class of 2016 from St. Mary’s, Ohio (Cross Country/Track and Field)
  • Courtland Johnson, class of 2016 from Versailles, Ky. (Cross Country/Track and Field)
  • Madeline Kraft, class of 2016 from Cape Elizabeth, Maine (Swimming and Diving)
  • Maggie Kramer, class of 2016 from Glenview, Ill. (Swimming and Diving)
  • Carrie Kubasta, class of 2016 from Medina, Ohio (Lacrosse)
  • Shannon Lance, class of 2016 from Loveland, Ohio (Softball)
  • Allie Lawwill, class of 2016 from Springboro, Ohio (Golf)
  • Andrea Mattingly, class of 2016 from Louisville, Ky. (Field Hockey)
  • Zack Moore, class of 2016 from Kettering, Ohio (Soccer)
  • Ryan Mumma, class of 2016 from Mason, Ohio (Cross Country/Track and Field)
  • Ali Newton, class of 2016 from Dublin, Ohio (Softball)
  • Kara Seidenstricker, class of 2016 from London, Ohio (Volleyball)
  • TJ Smith, class of 2016 from Atlanta, Ga. (Lacrosse)
  • Corey Stump, class of 2016 from Lima, Ohio (Football)
  • Callan Swaim, class of 2016 from Mooresville, Ind. (Volleyball)
  • Lindsey Swihart, class of 2016 from Columbus, Ohio (Swimming and Diving)
  • Winston Thomas, class of 2016 from Lewis Center, Ohio (Football)
  • Alen Valentic, class of 2016 from Kirtland, Ohio (Soccer)
  • Paige Vanerstrom, class of 2016 from Pittsburgh, Pa. (Field Hockey)
  • Sarah Webb, class of 2016 from Twinsburg, Ohio (Cross Country/Track and Field)
  • Zac Wilson, class of 2015 from Eaton, Ohio (Football/Baseball)
  • Harrison Wood, class of 2016 from Mansfield, Ohio (Track and Field)
  • Andrew Ziminski, class of 2015 from New Albany, Ohio (Cross Country/Track and Field)

Wittenberg’s 2014 Chi Alpha Sigma inductees

  • John Albertson, class of 2015 from Morrow, Ohio (Basketball)
  • AJ Burt, class of 2015 from Wyoming, Ohio (Swimming and Diving)
  • Allie Fisher, class of 2015 from Tinley, Ill. (Swimming and Diving)
  • Savannah Fox, class of 2015 from Massillon, Ohio (Golf)
  • Reed Glosser, class of 2015 from Toledo, Ohio (Soccer)
  • Logan Griffith, class of 2015 from Pickerington, Ohio (Swimming and Diving)
  • Lillian Hill, class of 2015 from Dayton, Ohio (Track and Field)
  • Adam Kapuscinski, class of 2015 from (Cross Country/Track and Field)
  • Jeanette Klamfoth, class of 2015 from Bexley, Ohio (Track and Field)
  • Shelby Knapp, class of 2015 from Springfield, Ohio (Softball)
  • Claire Kozlowski, class of 2014 from Dublin, Ohio (Swimming and Diving)
  • Kim Loofbourrow, class of 2015 from Prospect, Ky. (Field Hockey)
  • Megan Loofbourrow, class of 2015 from Prospect, Ky. (Lacrosse/Field Hockey)
  • Cameron Mackintosh, class of 2015 from Lusaka, Zambia (Swimming and Diving)
  • Clay Mangen, class of 2015 from Union, Ohio (Football)
  • Adam Pitchel, class of 2015 from Centerville, Ohio (Soccer)
  • Eric Roberts, class of 2015 from Willits, Calif. (Swimming and Diving)
  • Rachel Steiner, class of 2015 from Hamilton, Ohio (Golf)
  • Alexey Topolyanskiy, class of 2015 from Moscow, Russia (Tennis)
  • Cara Vendeville, class of 2014 from Perry, Ohio (Track and Field)
  • Meghan Vodopich, class of 2015 from Canton, Ohio (Volleyball)
  • Nicole Waers, class of 2015 from Canton, Ohio (Golf)
  • Beth Warning, class of 2015 from Cincinnati, Ohio (Field Hockey)
  • Logan Warye, class of 2015 from Maineville, Ohio (Lacrosse)
  • Mary Ann White, class of 2015 from Indianapolis, Ind. (Lacrosse)
  • Carolyn Wong, class of 2015 from Naperville, Ill. (Golf)
  • Andrew Ziminski, class of 2015 from New Albany, Ohio (Track and Field)

Wittenberg’s 2013 Chi Alpha Sigma inductees

  • Mallory Skrobot, class of 2014 from Dublin, Ohio (Field Hockey/Lacrosse)
  • Colby Clark, class of 2014 from Miamisburg, Ohio (Football/Baseball)
  • Karlos Marshall, class of 2013 from Springfield, Ohio (Football)
  • Brian Ringholz, class of 2014 from Bellevue, Ohio (Football)
  • Zack Leahy, class of 2014 from Rossford, Ohio (Basketball)
  • Tyler Yaple, class of 2014 from Dublin, Ohio (Golf)
  • Taylor Burmeister, class of 2014 from Blue Island, Ill. (Swimming)
  • Sam Wilke, class of 2014 from Cincinnati, Ohio (Tennis)
  • Nick Ludwig, class of 2013 from Lewis Center, Ohio (Tennis/Track)
  • Alexander Tatusko, class of 2014 from Westport, Conn. (Cross Country/Track)
  • Wade Westbrook, class of 2014 from Columbus, Ohio (Cross Country)
  • Laura Rose, class of 2014 from Riverside, Ohio (Softball)
  • Rachel Ross, class of 2014 from Westerville, Ohio (Softball)
  • Andrea Behling, class of 2014 from Columbus, Ind. (Volleyball)
  • Jordan Mungovan, class of 2013 from Fort Wayne, Ind. (Volleyball)
  • Alex Dressman, class of 2014 from Cincinnati, Ohio (Lacrosse)
  • Francine Murzynski, class of 2014 from Mentor, Ohio (Lacrosse)
  • Erin Rowell, class of 2014 from Evanston, Ill. (Soccer)
  • Ward McNulty, class of 2013 from Glencoe, Ill. (Swimming)
  • Sarah Wilson, class of 2014 from Aurora, Colo. (Swimming)
  • Andrea Gaietto, class of 2014 from Tiffin, Ohio (Tennis)
  • Caity Valley, class of 2013 from Springfield, Ohio (Track)
  • Cara Vendeville, class of 2014 from Perry, Ohio (Track)
  • Chelsey Williams, class of 2013 from Fort Wayne, Ind. (Cross Country)
  • Becca Agnor, class of 2014 from Reynoldsburg, Ohio (Cross Country/Track)
  • Shannon Kelleher, class of 2014 from Hilliard, Ohio (Cross Country/Track)
  • Molly King, class of 2014 from Springfield, Ohio (Cross Country)

Wittenberg’s 2012 Chi Alpha Sigma inductees

  • Jessica Batanian, class of 2013 from Sylvania, Ohio (Volleyball)
  • Aimee Carpenter, class of 2013 from Cleveland, Ohio (Basketball)
  • Jarrett Cowgill, class of 2012 from Worthington, Ohio (Cross Country/Track)
  • Alex Cummins, class of 2012 from New Lebanon, Ohio (Tennis)
  • Melissa Gartner, class of 2013 from Cincinnati, Ohio (Soccer)
  • Trevor Grandy, class of 2013 from Dublin, Ohio (Cross Country/Track)
  • Derrick Heydinger, class of 2012 from Shelby, Ohio (Track)
  • Sven Isaacson, class of 2013 from Dalton, Ohio (Track)
  • Meredith Kirby, class of 2012 from Buffalo, NY (Soccer)
  • Rachel Leeds, class of 2012 from Bexley, Ohio (Swimming)
  • Paige Lloyd, class of 2013 from Medina, Ohio (Track)
  • Aaron Long, class of 2013 from Worthington, Ohio (Cross Country/Track)
  • Lauren McMahon, class of 2013 from Loveland, Ohio (Soccer)
  • Kellen Morrissey, class of 2013 from Aurora, Colo. (Field Hockey/Lacrosse)
  • Craig Osterbrock, class of 2013 from Wilmington, Ohio (Golf)
  • Eli Pavlatos, class of 2013 from South Charleston, Ohio (Basketball)
  • Jonny Price, class of 2013 from Dublin, Ohio (Golf)
  • Kim Replogle, class of 2013 from Houston, Ohio (Basketball)
  • Hannah Riley, class of 2012 from Minerva, Ohio (Volleyball)
  • Katharine Ritzi, class of 2013 from Beavercreek, Ohio (Swimming)
  • Miranda Sagle, class of 2012 from Springfield, Ohio (Volleyball)
  • Sarah Skidmore, class of 2013 from Troy, Ohio (Basketball)
  • Chris Stone, class of 2013 from Lebanon, Ohio (Football)
  • Kristin Wright, class of 2013 from Akron, Ohio (Tennis)

Wittenberg’s 2011 Chi Alpha Sigma inductees

  • Alyssa Ashbaugh, class of 2012 from Gahanna, Ohio (Field Hockey)
  • Spencer Baker, class of 2012 from Worthington, Ohio (Lacrosse)
  • Clayton Black, class of 2012 from Lancaster, Ohio (Basketball)
  • Alex Brandt, class of 2012 from Lewis Center, Ohio (Basketball)
  • Darcey Caciano, class of 2012 from St. Louis, Mo. (Field Hockey)
  • Tori Casanta, class of 2011 from Mason, Ohio (Field Hockey)
  • Kyler Cowgill, class of 2012 from Worthington, Ohio (Cross Country/Track)
  • Kari Domiano, class of 2012 from Dublin, Ohio (Track)
  • Darcy Dubuc, class of 2012 from Grand Haven, Mich. (Cross Country/Track)
  • Michael Duffy, class of 2012 from Lewis Center, Ohio (Basketball)
  • Kimmie Dyer, class of 2012 from Copley, Ohio (Volleyball)
  • Catherine Farny, class of 2012 from Fort Wayne, Ind. (Volleyball)
  • Sam Gardner, class of 2012 from Noblesville, Ind. (Basketball)
  • Nicole George, class of 2012 from Independence, Ohio (Swimming)
  • Lindsay Hanners, class of 2012 from New Albany, Ohio (Lacrosse)
  • Zach Hedges, class of 2012 from Carroll, Ohio (Soccer)
  • Anna Henry, class of 2012 from Chagrin Falls, Ohio (Cross Country/Track)
  • Brian Hertzog, class of 2012 from Champaign, Ill. (Soccer)
  • Samantha Iden, class of 2012 from Pickerington, Ohio (Cross Country/Track)
  • Allie Keefer, class of 2012 from West Chester, Ohio (Soccer)
  • Sarah Kropa, class of 2012 from Lilburn, Ga. (Cross Country/Track & Field)
  • Catherine Kuerbitz, class of 2012 from Cleveland, Ohio (Track)
  • Rachel Lee, class of 2012 from Hickory, NC (Swimming)
  • Jessica Mead, class of 2012 from Columbus, Ohio (Lacrosse)
  • Jordan Millice, class of 2012 from Cable, Ohio (Golf)
  • Hillary Monnin, class of 2012 from Russia, Ohio (Volleyball)
  • Jenna Montali, class of 2012 from Richmond Heights, Ohio (Swimming)
  • Michael Murphy, class of 2012 from Carmel, Ind. (Swimming)
  • Ray Noe, class of 2011 from Dublin, Ohio (Baseball)
  • Kacia Nolan, class of 2012 from Speedway, Ind. (Tennis)
  • Lindsay Pepper, class of 2011 from Edina, Minn. (Cross Country/Track)
  • Mary Pfeifer, class of 2012 from Dublin, Ohio (Cross Country/Track)
  • David Rea, class of 2012 from Rocky River, Ohio (Soccer)
  • Jennifer Schaafsma, class of 2012 from Grand Rapids, Mich. (Field Hockey/Lacrosse)
  • Hannah Scheckelhoff, class of 2011 from New Albany, Ohio (Field Hockey)
  • Christine Simpson, class of 2012 from Dublin, Ohio (Volleyball)
  • Amy Stamon, class of 2012 from Louisville, Ky. (Cross Country/Track)
  • Samantha Swanton, class of 2012 from Saginaw, Mich. (Cross Country/Track)
  • Aaron Swartz, class of 2012 from Perrysburg, Ohio (Cross Country)
  • Megan Tassone, class of 2012 from Cincinnati, Ohio (Swimming)
  • Valerie Vogt, class of 2012 from Wexford, Pa. (Cross Country/Track)
  • Sarah Watson, class of 2012 from Hudson, Ohio (Basketball)
  • Jacob Weide, class of 2012 from Fort Wayne, Ind. (Basketball)
  • Mallory Wigton, class of 2012 from Lancaster, Ohio (Cross Country)

Wittenberg’s 2010 Chi Alpha Sigma inductees

  • Allison Brown (Chillicothe, Ohio/Zane Trace), class of 2010 - Cross Country
  • Emily Nash (Hilliard, Ohio/Davidson), class of 2010 - Tennis
  • Meghan O'Neil (Springfield, Ohio/Catholic Central), class of 2010 - Softball
  • Sara Pirozzi (Akron, Ohio/Cuyahoga Falls Christian Academy), class of 2010 - Soccer
  • Katherine Yuskewich (Columbus, Ohio/Watterson), class of 2010 - Volleyball
  • Jordan Beauchamp (Noblesville, Ind./Noblesville), class of 2011 - Lacrosse
  • Patrick Beausejour (Cincinnati, Ohio/St. Xavier), class of 2011 - Golf
  • Karen Bellanca (Grand Island, NY/Grand Island), class of 2011 - Track and Field
  • Jeremy Block (Pittsburgh, Pa./Upper St. Clair), class of 2011 - Football
  • Tori Casanta (Mason, Ohio/Cor Jesu Academy), class of 2011 - Field Hockey
  • Brady Christensen (Medina, Ohio/Medina), class of 2011 - Lacrosse
  • Mitch Cohagan (Pickerington, Ohio/North), class of 2011 - Lacrosse
  • Amy Cox (Newark, Ohio/Catholic), class of 2011 - Volleyball
  • Kelly Foley (Dublin, Ohio/Scioto), class of 2011 - Soccer
  • Kevin Frick (Columbus, Ohio/Grandview), class of 2011 - Track/Cross Country
  • Chris Gipson (Naperville, Ill./Neuqua Valley), class of 2011 - Lacrosse
  • Samantha Grasso (Pataskala, Ohio/Watkins Memorial), class of 2011 - Cross Country
  • Ben Hanf (Pickerington, Ohio/St. Charles), class of 2011 - Cross Country
  • Kelley Herde (Louisville, Ky./Sacred Heart), class of 2011 - Field Hockey
  • Kirsten Midgley (Boardman, Ohio/Boardman), class of 2011 - Cross Country
  • Jayne Miely (Columbus, Ohio/Upper Arlington), class of 2011 - Women's Tennis
  • Lindsay Pepper (Edina, Minn./Edina), class of 2011 - Cross Country
  • Cailyn Roeble (Columbus, Ohio/DeSales), class of 2011 - Soccer
  • Hannah Scheckelhoff (Blacklick, Ohio/Columbus School for Girls), class of 2011 - Field Hockey
  • Daniel Whonsetler (Prospect, Ky./Sacred Heart), class of 2011 - Cross Country
  • Keri Wisniewski (Erie, Pa./McDowell), class of 2011 - Track and Field

Wittenberg’s 2009 Chi Alpha Sigma inductees

  • Andrea Berry (East Amherst, NY/Williamsville North), class of 2010 – Lacrosse
  • Stephanie Boardman (Cincinnati, Ohio/McAuley), class of 2010 – Basketball
  • Jeff Boucher (Vernon Hills, Ill./Vernon Hills), class of 2010 – Lacrosse
  • Sarah Braden (Independence, Ohio/Brecksville), class of 2010 – Soccer
  • Dan Buchan (Dublin, Ohio/Worthington Christian), class of 2009 – Golf
  • Cameron Catalfu (Loveland, Ohio/Loveland), class of 2010 - Softball
  • Kelly Clark (Bexley, Ohio/Bexley), class of 2010 – Soccer
  • Carrie Dyer (Copley, Ohio/Copley), class of 2010 – Basketball
  • Kristin Elber (Brunswick, Ohio/Brunswick), class of 2010 – Swimming and Diving
  • Brad Folta (West Lafayette, Ind./West Lafayette), class of 2010 – Basketball
  • Janna House (St. Thomas, Ontario/Central Elgin Collegiate Institute), class of 2010 – Swimming and Diving
  • Elise Jenkins (Elida, Ohio/Elida), class of 2010 – Basketball
  • Emily Murray (Petoskey, Mich./Petoskey), class of 2010 – Soccer
  • Emily Nash (Hilliard, Ohio/Davidson), class of 2010 – Tennis
  • Stephen Nevius (Springfield, Ohio/Shawnee), class of 2010 – Golf
  • Rachael Radel (Columbus, Ohio/Grandview), class of 2010 – Soccer
  • Allison Reed (Duluth, Ga./Duluth), class of 2009 – Swimming and Diving
  • Laura Schumaker (Springfield, Ohio/Shawnee), class of 2009 – Volleyball/Track and Field
  • Corey Shubitowski (Columbus, Ohio/Watterson), class of 2009 – Soccer
  • Erin Slattery (Chagrin Falls, Ohio/Kenston), class of 2010 – Volleyball
  • Kate Snead (Westerville, Ohio/South), class of 2010 – Volleyball
  • Jeff Wilbur (Ann Arbor, Mich./Community), class of 2010 – Football
  • Ted Winders (Western Springs, Ill./Lyons Township), class of 2010 – Lacrosse
  • Julie Ziegler (Sandusky, Ohio/Perkins), class of 2009 – Softball

Wittenberg’s 2008 Chi Alpha Sigma inductees

  • Andy Bates (Lawrenceburg, Ind./East Central), class of 2009 – Swimming and Diving
  • Brandon Bock (Bryan, Ohio/Bryan), class of 2009 – Swimming and Diving
  • Zachary Brumfield (Springfield, Ohio/Kenton Ridge), class of 2009 – Football
  • Travis Brunic (Indianapolis, Ind./Perry Meridian), class of 2009 – Football
  • Kara Clunk (Radnor, Ohio/Buckeye Valley), class of 2008 – Cross Country
  • Hannah Cupples (Wooster, Ohio/Wooster), class of 2009 – Lacrosse
  • Kile Eichenauer (Urbana, Ohio/West Liberty-Salem), class of 2009 – Baseball
  • Brian Ervin (Shelby, Ohio/Shelby), class of 2008 – Football
  • Alissa Goble (Sunfield, Mich./Lakewood), class of 2008 – Cross Country
  • Kathleen Graham (Bowling Green, Ohio/Toledo St. Ursula), class of 2009 – Volleyball
  • Daniel Jacob (Strongsville, Ohio/Strongsville), class of 2010 – Track and Field
  • Jan Kehres (Alliance, Ohio/Alliance), class of 2008 – Volleyball
  • Melissa Ketterman (Cincinnati, Ohio/Mother of Mercy), class of 2008 – Soccer
  • Jessica Kimble (Dennison, Ohio/Claymont), class of 2009 – Volleyball
  • Jay Knox (Gahanna, Ohio/St. Charles), class of 2009 – Soccer
  • Steve Koppenhafer (Cincinnati, Ohio/Sycamore), class of 2009 – Lacrosse
  • Manoach Lamarre (Miami, Fla./Bellen Jesuit), class of 2009 – Track and Field
  • James Lewis (Solon, Ohio/Solon), class of 2009 – Track and Field
  • Mary Beth Lintz (Englewood, Ohio/Northmont), class of 2008 – Track and Field
  • Jamie Mack (Rochester, NY/Penfield), class of 2009 – Soccer
  • Allison Macke (Dublin, Ohio/Scioto), class of 2009 – Soccer
  • Whitney Marshall (Barre, Mass./Quabbin Regional), class of 2009 – Field Hockey
  • Sarah Matesich(Granville, Ohio/Newark Catholic), class of 2008 – Volleyball
  • Cait Mather (Mason, Ohio/Mason), class of 2009 – Lacrosse
  • Kendall Obreza (Gainesville, Fla./Oak Hall), class of 2009 – Volleyball
  • Nick Pierson (Indianapolis, Ind./North Central), class of 2008 – Swimming and Diving
  • Kraig Reiber (Cincinnati, Ohio/Turpin), class of 2009 – Track and Field
  • Emily Roesch (Oakland, Mich./Lake Orion), class of 2010 – Swimming and Diving
  • Emily Rudman (West Lafayette, Ind./West Lafayette), class of 2010 – Softball
  • Gabe Savage (Lewisburg, Ohio/Tri-County North), class of 2009 – Track and Field
  • Katie Shoemaker (Arcanum, Ohio/Franklin Monroe), class of 2009 – Track and Field
  • Tim Uher (Granville, Ohio/Pickerington North), class of 2009 – Football
  • Jackie Williams (Rocky River, Ohio/Magnificat), class of 2009 – Volleyball

Wittenberg’s 2007 Chi Alpha Sigma inductees

  • Amy Myser (Columbus, Ohio/Upper Arlington), class of 2008 – Softball
  • Nicole Ottavi (Columbus, Ohio/Whetstone), class of 2008 – Softball
  • Sarah Fetters (Maumee, Ohio/Maumee), class of 2008 – Softball
  • Rachel Suitor (Freeland, Mich./Freeland), class of 2008 – Cross Country
  • Ben Scott (Strongsville, Ohio/Strongsville), class of 2009 – Track and Field
  • Dylan Baun (Mars, Pa./North Allegheny), class of 2008 – Lacrosse
  • Jon Van Vranken (North Canton, Ohio/Hoover), class of 2008 – Lacrosse
  • Ross Holland (Bethel Park, Pa./Bethel Park), class of 2008 – Lacrosse
  • Jim Martin (Moon Twp., Pa./Moon Area), class of 2007– Soccer
  • Amanda Farrell (Loveland, Ohio/Loveland), class of 2008 – Soccer
  • Caitlin Augustus (Springfield, Ohio/Shawnee), class of 2008 – Volleyball
  • Emily Bell (Ft. Wayne, Ind./Concordia Lutheran), class of 2008 – Volleyball
  • Matt Steinke (Wapakoneta, Ohio/St. Mary’s Memorial), class of 2008 – Baseball
  • Jeff Smith (Mansfield, Ohio/Senior), class of 2008 – Swimming and Diving
  • Keely Buehler (Wooster, Ohio/Wooster), class of 2008 – Swimming and Diving
  • Jenna Davis (Bridgman, Mich./Bridgman), class of 2007– Swimming and Diving
  • Matt Reiss (Beavercreek, Ohio/Carroll), class of 2007 – Swimming and Diving
  • Andy Vanover (Tipp City, Ohio/Tippecanoe), class of 2008 – Football

Wittenberg’s 2006 Chi Alpha Sigma inductees

  • Gina Carney (Lexington, Ky./Catholic), class of 2007 – Basketball
  • Kathy Hittle (Noblesville, Ind./Noblesville), class of 2007 – Basketball
  • Lucy Huelsman (Wellington, Ohio/Wellington), class of 2007 – Softball
  • Emily Hodgkiss-Lilly (Cleveland Hts., Ohio/Cleveland Hts.), class of 2006 – Tennis
  • Emma Robinow (Yellow Springs, Ohio/Yellow Springs), class of 2007 – Tennis
  • John Shields (New Kensington, Pa./Valley), class of 2007 – Tennis
  • Pat Denbow (Louisville, Ky./St. Xavier), class of 2007 – Basketball
  • Amy Conner (Noblesville, Ind./Noblesville), class of 2006 – Swimming and Diving
  • Katie Spittler (Carlisle, Ky./Lexington Catholic), class of 2007 – Swimming and Diving
  • George Andress (Mansfield, Ohio/Senior), class of 2006 – Football
  • Nate Cherry (Toledo, Ohio/St. John’s Jesuit), class of 2006 – Football
  • Tristan Murray (New Carlisle, Ohio/Tecumseh), class of 2007 – Football
  • Matt Stechschulte (Columbus Grove, Ohio/Columbus Grove), class of 2006 – Football
  • Rachel Dunn (Pittsburgh, Pa./North Allegheny), class of 2007 – Field Hockey
  • Holly McHugh (Randolph, NJ/Randolph), class of 2007 – Field Hockey
  • Jan Kehres (Alliance, Ohio/Alliance), class of 2008 – Volleyball
  • Linda Young (Minster, Ohio/Minster), class of 2006 – Volleyball
  • Christine Maddox (Miamisburg, Ohio/Miamisburg), class of 2007 – Cross Country
  • Adam Stone (Bucyrus, Ohio/Bucyrus), class of 2007 – Track
  • Sarah Yehle (West Lafayette, Ind./West Lafayette), class of 2007 – Cross Country

Wittenberg’s 2005 Chi Alpha Sigma inductees

  • Ann Delaney (Buffalo Grove, Ill.), class of 2006 - Golf
  • Joyce Dindo (Akron, Ohio), class of 2006 - Basketball
  • Anna Finkelstein (Whitehall, Mich.), class of 2006 - Cross Country/Track and Field
  • Ann Lutz (Marysville, Ohio), class of 2006 - Lacrosse
  • Chris Petrik (Highland Heights, Ohio), class of 2006 - Cross Country
  • Sarah Schick (Bloomington, Ind.), class of 2006 - Swimming and Diving
  • Betany Yeakley (Wilmington, Ohio), class of 2006 - Swimming and Diving
  • Kevin McAninch (Canal Winchester, Ohio), class of 2006 - Swimming and Diving
  • Julia Wickham (Columbus, Ohio), class of 2006 - Field Hockey
  • Sebastian Missura (Quito, Ecuador), class of 2006 - Soccer
  • Eduardo Missura (Quito, Ecuador), class of 2006 - Soccer

Wittenberg’s 2004 Chi Alpha Sigma inductees

  • Geri Woessner (Dayton, Ohio/Oakwood), class of 2004 – track and field/basketball/soccer
  • Amber Bishop (Batavia, Ohio/Batavia), class of 2004 – basketball
  • Christina Fischer (Norwood, Ohio/Cincinnati St. Ursula), class of 2004 – basketball
  • Leah Krotine (Strongsville, Ohio/Padua Franciscan), class of 2004 – golf
  • Beth Conover (Norwood, Ohio/Cincinnati Purcell Marian), class of 2004 – volleyball
  • Katie Preuss (Glenview, Ill./Glenbrook South), class of 2004 – volleyball
  • Danny Brywczynski (Dayton, Ohio/Northmont), class of 2005 – basketball
  • Carrie Happ (Pittsburgh, Pa./Vincentian), class of 2005 – field hockey/lacrosse
  • Jenny Meyer (Solon, Ohio/Hathaway Brown), class of 2005 – field hockey/softball
  • Jenny Burns (Dublin, Ohio/Coffman), class of 2005 – lacrosse
  • Andy Bonar (Lancaster, Ohio/Lancaster), class of 2005 – golf
  • Ben Burkam (Delaware, Ohio/Hayes), class of 2005 – tennis
  • Emily Figel (Ft. Wayne, Ind./Homestead), class of 2005 – tennis
  • Jason Toman (Greenville, Ohio/Greenville), class of 2005 – track and field
  • Tina Valerius (Cincinnati, Ohio/Mt. Notre Dame), class of 2005 – track and field
  • Meredith Belser (Bay Village, Ohio/Bay), class of 2005 – soccer
  • Emilie Schmid (Canton, Ohio/Massillon Jackson), class of 2005 – volleyball/basketball
  • Aubrey Anderson (Northbrook, Ill./Glenbrook North), class of 2005 – volleyball
  • Kristin Fox (Galion, Ohio/Galion), class of 2005 – volleyball
  • Ashley Lands (Dover, Ohio/Dover), class of 2005 – softball
  • Meghan Jewett (Batavia, Ohio/Cincinnati McNicholas), class of 2005 – swimming
  • Blake Troxel (Bluffton, Ind./Norwell), class of 2005 – swimming